Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

  • Bu etkinlik geçti.

O’HALDE KARŞI FORUM

Ekim 15, 2016

Kültürel varlıkların kimliğimiz ve belleğimiz, doğal varlıkların yaşamın kendisi, ekosistemin yaşamın güvencesi olduğu bilinci ile, bir araya gelen demokratik kurum, örgüt ve bireyler olarak UNESCO Dünya Miras Komitesi’nin İstanbul’da 10 Temmuz’da başlayan 40. toplantısına karşı “UNESCO neyi koruyor?” başlığıyla Karşı Forum düzenledik.

Forumu düzenlediğimiz günlerde 15 Temmuz darbe teşebbüsü gerçekleşti. Forumda aldığımız kararları hayata geçirmek ve neler yapabileceğimizi konuşmak üzere yeniden ve daha yüksek bir katılımla bir araya gelme isteğimiz, ilan edilen OHAL ile daha da önem kazanmıştır. Zira OHAL uygulamaları ile anayasaya, devletin imzalamış olduğu uluslararası sözleşmelere de aykırı olarak OHAL’in gerekliliklerini aşacak biçimde adeta ülkenin tüm kurum ve kuruluşlarının yeniden şekillendirildiği, anayasa değişikliğini gerektiren düzenlemelerin KHK’larla yapıldığı, yargı denetiminin tamamen dışlandığı, bırakalım hukuk devletini kanun devleti bile olunmayan bir sürece girildiği görülmektedir.

Ülkenin yeniden dizayn edildiği bugünlerde şimdiye kadar yargı kararlarıyla engellenmeye çalışılan doğa katliamları stratejik yatırımlar adı altında hızlıca hayata geçirilmeye çalışılmaktadır. Anadolu ve Mezopotamya’nın tüm doğal varlıklarına el konulmak istenmektedir. Tüm bu düzenlemelerle kültürel ve tarihsel yapılar yeni rant alanları olarak sermayenin hizmetine sunulmakta, yeni bir inşaat seferberliği ile kentlerin son yeşil ve tarihi yapı ve alanları da yağmaya açılmaktadır.

Bu nedenle karşı forum olarak doğal varlıkları, tarihi ve kültürel varlıkları korumak için neler yapılması gerektiğini birlikte planlamak ve yağmacı politikalara karşı çıkışı örgütlemek üzere 15 Ekim tarihinde düzenleyeceğimiz OHAL’de Karşı Forum’a katılımınızı bekliyoruz.

KARŞI FORUM

Program

13.30-14.00 : Kayıt – Forum Başlangıç

14.00-16.30 : 1. Oturum Toplumsal sözleşmeler perspektifinde OHAL

1.Konuşmacı: Doç. Dr. Murat Sevinç, Anayasada O’HAL

2.Konuşmacı: Av. Mehmet Horuş, O’HALDE ekoloji

3.Konuşmacı: Doç. Dr. Gül Köksal, O’HALDE kültürel değerler

4.Konuşmacı: Utku Zırığ, İMC TV Yeşil Bülten, O’HALDE medya ve dayanışma

1. Oturum Forum

Kahve molası

16.45-19.00: 2. Oturum forum O’HALDE Dayanışmaya

O’HALDE KARŞI FORUM

Detaylar

Tarih:
Ekim 15, 2016

Mekan

Hazzopulo Pasajı, Kelepir Kültür ve Sanat Kafe, Galatasaray, İstanbul
Hazzopulo Pasajı, Kelepir Kültür ve Sanat Kafe, Galatasaray, İstanbul
İstanbul, Türkiye