Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

  • Bu etkinlik geçti.

FORUM: Arkeolojik Park nedir, ne değildir?

Nisan 14, 2016

Forum Değerlendirmesi

Betül Altıntaş / Müzecilik Meslek Kuruluş Derneği

Arkeologlar Derneği İstanbul Şubesi, 14 Nisan 2016’da, “Arkeolojik Park Nedir, Ne Değildir? Örnekler ve Olasılıklar” başlıklı bir forum düzenledi. Arkeologlar Derneği Başkan Yardımcısı ve İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zeynep Kuban’ın moderatörlüğünü yaptığı foruma, Zeynep Eres Özdoğan, Sinan Omacan ve Alessandra Ricci konuşmacı olarak katıldı.

İstabul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zeynep Eres Özdoğan, arkeolojik alan, Arkeopark, sit alanı, ören yeri, ve arkeolojik kalıntılar hakkında bilgiler verdi.

Koç Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi ve Küçükyalı Arkeopark Projesi Bilimsel Danışmanı Dr. Alessandra Ricci, konuşmasında, Küçükyalı Arkeopark Projesi’nde gerçekleştirdiği çalışmaları anlattı.

Öte yandan Ricci, İtalya’da arkeolojik alanlarla ilgili düzenleme yapılırken, bütün arkeolojik alanların birbiriyle bağlantılı olarak düşünüldüğünü ve ziyaretçiler için bu alanlara kolay ulaşım sağlandığını vurguladı.

Küçükyalı Arkeopark Projesi’nde mimari tasarım işlerini üstlenen Atölye Mimarlık’tan Sinan Omacan, dünyada ve Türkiye’de Arkeolojik alanlarda mimari öğelerin nasıl kullanıldığı hakkında bilgiler verdi. Omacan, İstanbul’daki Arkeolojik alanlar haritasını sunduktan sonra, Küçükyalı Arkeopark alanında yapılan mimari tasarımları anlattı.

Sunumların ardından katılımcılara, 8-12 yaş grubundaki çocuklar için hazırlanan “Geçmişten Geleceğe Miras Küçükyalı Arkeopark Kültürel Miras Eğitim Kitapçığı”  dağıtıldı.

Kaynak: Müzecilik Meslek Kuruluş Derneği

FORUM: Arkeolojik Park nedir, ne değildir?

Detaylar

Tarih:
Nisan 14, 2016